טיול סנפלינג בהוטה 6 – רכס פקיעין (גלישה למערה)

רכס פקיעין שבגליל העליון עשיר במאות מערות, כאשר חלק גדול מהן מסוג "קמין קארסטי"(הוטה), כלומר מבנה מערה הכולל פיר אנכי. כמו כן, מבין שפע מערות אלו, המערה הוטה 6 היא היחידה שפתוחה לקהל הרחב ומאושרת לביקור על ידי רשות הטבע והגנים. בנוסף, הירידה והיציאה מהמערה אפשריים רק באמצעות שימוש בטכניקות חבלים של גלישה (סנפלינג) וטיפוס.

הכניסה למערה והיציאה ממנה תעשה בליווי של מדריכי גלישה מקצועיים ומהמנוסים בארץ. כל זאת והאמצעיים הטכניים המיוחדים הנדרשים לצורך הירידה למערה ובעיקר הטיפוס החוצה ממנה הופכים אותה למערה כזאת שקבוצות בודדות של מבקרים מגיעים אליה ולכן, המערה שמורה יחסית למערות אחרות. הנוף המרהיב והמדהים ביופיו של המערה מאופיין בנטיפים, זקיפים, פגודות, אוזני פיל ואלמוגי מערות.

הציוד הנדרש כולל פריטים קלים להשגה ונוחים כגון תרמיל, מזון (ערכות תה או קפה) ומים, כיסוי ראש, ביגוד ארוך, נעלי הליכה (סנדלים אינם מותרים לטיול זה), כפפות אופניים או עבודה לגלישה וציוד נוסף על פי בחירת המטייל.

הטיולים הקרובים

תוכנית הטיול

תוכנית הטיול:

ניפגש בכניסה לבית ג'אן (בתחנת הדלק) וניסע יחדיו עד לשביל גישה למערה. נצא במסלול רגלי קצר בנוף יפה של חורש ים תיכוני עד לפתח המערה.
לאחר הסבר על המערה וטכניקת גלישת הצוקים(סנפלינג) נרד בגלישה לחלל המרכזי של המערה(25 מ'). נרד בעזרת חבל, קטע חלק ותלול, אל חלקה הצפוני של המערה. כאן נמצא ריכוז עשיר ויפה של יצירות טבע המאפיינות מערות קארסט(המסה בגיר): נטיפים, זקיפים, אוזני פיל ולעיתים ניתן להבחין בעטלפים.
בהתאם לאילוצי הזמן נמשיך ונגלוש לשני חדרים נוספים (4 מ', 3 מ'). מהחדר השלישי קיימת גלישה נוספת (10 מ') אותה לא נרד.
אחרי שנהנינו מהמערה נשאר החלק המאתגר- היציאה מהמערה בטיפוס. קיימות שלוש חלופות: טיפוס מאובטח בסולם חבלים, טיפוס ג'ומארים(טיפוס על חבל)-מומלץ, ולאמיצים ולבעלי הכושר- טיפוס סלע מאובטח.

דגשים:

• נפגשים בכניסה לישוב בית ג'אן (תחנת הדלק) ב 7:00, שעת סיום משוערת 15:00-16:00.
• היציאה מהמערה בטיפוס (גם בסולם) מחייבת כושר גופני טוב מאוד.
• בין הגלישות ישנן המתנות, לכן מומלץ להביא ערכת קפה, אוכל ונשנושים.
• הגעה עצמאית.

ציפיות – הוטה 6 איננה מערת אבשלום (שורק), אין לצפות לשפע חריג של אוצרות טבע(נטיפים, זקיפים…), עקרו של הביקור במערה הוא התנסות בחוויה שונה ולא מוכרת, הכוללת גלישה אל תוך המערה וטיפוס באמצעים מיוחדים בכדי לצאת ממנה.

דרגת קושי:

הליכה – 1, מסלול הליכה קצר כ-2 ק"מ.
אופי המסלול – 3, המערה חשוכה וחלקה מאד.
גלישות – 3, מתאים גם למתחילים.
קיים קושי ומאמץ בטיפוס החוצה מהמערה!
5 = קשה מאוד, 11 = קל מאוד.

עונה מתאימה

הטיול מתקיים בחודשים אוגוסט עד אמצע אוקטובר.

עלות

עלות הטיול:

300 ₪ למשתתף (למבוגר וילד המחיר זהה).

תנאי ביטול:

96 שעות לפני היציאה – 150 ₪.
72 שעות לפני היציאה – 220 ₪.
48 שעות לפני היציאה – מלוא התשלום.

ציוד

ציוד נדרש:

תרמיל גב אישי לכל מטייל, פנס ראש עם סוללות חדשות, 3 ליטר מים (ביום חם 4), כיסוי ראש, נעלי הליכה טובות (לא תותר הליכה וגלישה בסנדלים משום סוג שהוא), חולצה ארוכה (בתוך המערה קר), מכנס ארוך (המכנס מתלכלך בבוץ), כלכלה ליום, ביגוד להחלפה לאחר שיוצאים מהמערה, כפפות אופנים (רצוי, לא חובה), ערכת תה ונשנושים…