טיול עומק קלאסי בארמניה

בהדרכת – ד"ר שמעון גת
דרום הרי הקווקז נמצאת ארמניה, פנינת חמד שעדין לא נחשפה כראוי למטיל הישראלי. ארמניה של ימינו הינה רק שריד לארמניה ההיסטורית, זו שהיתה ציר חשוב על דרך המשי וזו שהיתה הראשונה לקבל על עצמה את הנצרות כדת מדינה. ההסטוריה של הארמנים מזכירה זו של עם אחר. היות ארמניה צומת דרכים בין אסיה לאירופה הפך אותה כדור משחק בין המעצמות הגדולות של העולם העתיק, של ימי הבינים וגם בעת המודרנית. רוב הזמן היתה ארמניה תחת שלטון זרים. רבים מבניה הוגלו בכוח מארצם ועד היום הפזורה הארמנית בעולם גדולה בהרבה ממספר התושבים בארמניה גופא. הארמנים ידעו רדיפות קשות לאורך מאות בשנים, אולם השיא הגיע במאה ה-20, עת נטבחו מאות אלפים מבני עמם – חווית יסוד שאין ארמני שאינו חש בה מדי יום. ארמניה היא ארץ הררית. פסגות מחודדות מאפיינות את נופה, כשמעליהן מתנוסס ההר המקודש – הר אררט וקרחון נצחי על פסגתו. מנזריה וכנסיותיה של המדינה הראשונה בעולם שהכריזה על עצמה כנוצרית, נחשבים בין מיטב היצירות של אדריכלות נוצרית ורבים מהם מוכרים ע"י אונסק"ו כאתרי מורשת עולם. הבירה, ירוואן, נחשבת כדוגמה נאה של תכנון עירוני משובח. לארמניה זו, על נופיה, אנשיה המיוחדים וטעמיה המופלאים, אנו מזמינים אתכם, לטיול עומק מגוון ומרתק.

מדריך הטיול

ד"ר שמעון גת

תוכנית הטיול

יום 1 - מתל אביב לירואן

טיסת ערב תביאנו לירואן, בירת ארמניה. נמשיך למלוננו, ללינה.

יום 2 - אצ'מיאדזין וארבוני

הבוקר נסע מערבה לביקור באדצ'מיאדזין – מרכז הכנסייה הארמנית המונופיזיטית. נתחיל מכנסיית חריפסימה הקדושה (St Hripsime), שאת סיפור "כמעט האונס" שלה נשמע במקום. הכנסייה נבנתה בשנת 630 על המאוזולאום של הקדושה שהוקם ב-395. נבקר בקתדראלה המשמשת עד היום כמרכז הדתי החשוב ביותר בארמניה. נמשיך לירואן ונבקר בחורבות ארבוני (Erebuni) – בירת האימפריה האוררטית, ממנה התפתחה העיר ירואן ובמוזיאון הצמוד אליה. מכאן נצא למלוננו. אחרי מנוחה נצא לטיול רגלי במרכז העיר, מבית האופרה עד כיכר הרפובליקה (או בכיוון ההפוך). בערב נעלה לארוחת ערב במלון ארמה (Arma) ממנו נשקף נוף פנורמי נהדר של ירואן. נחזור ללינה במלוננו.

יום 3 - מנזר גע'ארד, מקדש גארני וקניון נהר האזאט.

הבוקר נצא מהעיר מזרחה ונגיע למנזר גע'ארד (Geghard). זהו קומפלקס שחלקו חצוב בסלע והנוף מסביבו מדהים. גע'ארד פירושו בארמנית חנית ולפי המסורת נמצאת במנזר החנית בה דקר החייל הרומאי את צידו של ישו כדי לבחון אם הוא עדיין בחיים. בתוך כנסייה בעלת אקוסטיקה משובחת נאזין לקונצרט של שירים ליטורגיים בשפה הארמנית. נמשיך לגארני (Garni) שם ניצב מקדש פגאני מהמאה הראשונה, היחיד בארמניה הבנוי בסגנון יווני/רומי. המקדש נהרס ברעידת האדמה של 1679 ושוקם הן ב-1969 ושוב ב-1975. נסעד צהרים בביתה של משפחה מקומית ונחזה בהכנה ובאפיה המסורתית של ה"לבאש" – הלחם הארמני. אחר הצהרים נצא בג'יפים למסלול בקניון אזאט (Azat) הכולל גם הליכות קצרות. נחזור לירואן למלוננו.

יום 4 - חור-ויראפ, נוראואנק, גוריס

נצא מירואן בשעה מוקדמת יחסית, אל עמק אררט, ונצפה אל ההר הגבוה. על פי האגדות, כאן נחתה תיבת נח. נסע בנופים ההרריים למנזר חור ויראב, בו היה כלוא, במשך 13 שנה, מייסד הכנסייה הארמנית, קריקור (גרגוריוס) המאיר. נמשיך למנזר נוראואנק (Noravank), פנינה ארכיטקטונית ייחודית. מכאן ניסע אל עיר המערות העתיקה חנדזורסק (Khndzoresk). נמשיך למרכז עיר גוריס (Goris) ונטייל ברגל בין רחובותיה הנחשבים דוגמה נאה במיוחד לאדריכלות הארמנית. אם זמננו יאפשר, נבקר במוזיאון שהוקם בביתו של המשורר אקסל באקונטס (Axel Bakunts 1899 – 1937), סופר נערץ בארמניה, שנרצח בטיהוריו של סטלין. לינה בגוריס.

יום 5 - טאטב, זוראטס קארר, ג'רמוק

נפתח את היום בעליה ברכבל הארוך בעולם, שיעלנו אל טאטב (Tatev), המנזר הממוקם בנוף הררי מרהיב, שהיה בימי הבינים מרכז דעת ולימוד, מוקד כלכלי ופוליטי ואתר רב השפעה בארמניה. מכאן נמשיך אל זוראטס קארר (Zorats Karer), מצפה כוכבים פרה הסטורי, הידוע כ"סטונהדג' של ארמניה". מכאן ניסע אל עיר הנופש ג'רמוק, המפורסמת במים המינרלים שלה. נטייל בעיר ונלון בה.

יום 6 - יע'גיס, מעבר סלים ואגם סואן

נשוב לכיוון צפון מערב ונפנה צפונה לכיוון הכפר יע'גיס (Yeghegis), שסמוך אליו התגלה בית קברות יהודי, המעיד על פריחתה של הקהילה היהודית באיזור במהלך ימי הביניים. ניסע צפונה, בדרך הררית יפה שהיתה סעיף של דרך המשי. נעצור ליד ח'אן השיירות סלים (Selim Caravansaray) לתצפית וביקור ונעלה אל מעבר סלים, ממנו נגלוש אל חופי אגם סואן, המכסה כ-5% משטחה של ארמניה ולחופיו נלון.

יום 7 - אגם סואן, הע'רצין, דיליג'אן וירואן

אלה מאתנו האוהבים חוויות בוקר, נציע את הרעיון הבא: נקום מבעוד חשיכה ונטפס אל מנזר סוואן כדי לצפות על הזריחה על פני האגם היפה. נשוב למלוננו לארוחת בוקר ואיסוף של חברינו שנותרו במלון. נצא לשיט על פני האגם. לאחר מכן נבקר במנזר הע'ארטצין (Haghartsin ), לא כל כך בגלל הכנסייה המפורסמת אלא בגלל הדרך הנופית החוצה יערות והנוף שמתגלה כשמגיעים למעלה. מכאן ניסע לבקר בעיר היפה דיליג'אן, מקום אותו שיחרו אמנים מפורסמים מכל אירופה. נמשיך בנסיעה על כביש A-330 אל וונדזור (Vanadzor), העיר השלישית בגודלה בארמניה וממנה נשוב לכיוון ירואן. בדרך ניכנס לכפר של המיעוט היזידי (Yezidis), קבוצה דתית ייחודית שמוצאה כורדי והיא מיעוט חשוב בארמניה. עם ערב נשוב לירואן. בערב נצא לארוחה חגיגית ומופע לציון הלילה האחרון.

יום 8 - ירואן והביתה

בבקר נצא לסיור בעיר. האוטובוס יביאנו אל ראש אתר הקסקדות (Cascades). מכאן נרד ברגל את המתחם המרהיב ונבקר גם בחלקים שבתוכו. נעלה לאתר "יד ושם" הארמני. אחרי הצהרים נבקר במוזיאון הקולאז'ים של סרגיי פאראג'נוב ונצעד אל שוק הפרות והירקות. בהזדמנות זו נקפוץ אל המסגד הכחול, מסגד שיעי המטופח כיום בידי איראן. לעת ערב ניסע לנמל התעופה ונשוב לבתינו.

דגשים

מועד

מועד הטיול

יפורסם בהמשך

עונה מתאימה

הטיול מתקיים בחודשים יולי – ספטמבר.

עלות

עלות הטיול

2280$ לקבוצה של מעל 16 משתתפים.
המחיר נכון להיום 18 אפריל לפי מחיר כרטיס טיסה של 740$.

המחיר כולל

• כלכלה מלאה החל מערב היום הראשון ועד לבוקר היום האחרון.
• רכב תיירות צמוד.
• טיסה מת"א לירואן.
• מלונות ברמה של 4 כוכבים (למעט הלילות בגוריץ ובירמוק ב-3 כוכבים).
• כלכלה מלאה מנחיתה עד המראה.
• כל הכניסות שבתוכנית.
• משקאות קלים.
• לינות כמפורט.
• מדריך ישראלי – ד"ר שמעון גת.
• מדריך מקומי דובר אנגלית.
• ציוד גלישה.
• תשר לנותני שרות מקומיים.
• ביטוח אחריות מקצועית וצד ג' מטעם טיולי רדיוס.

המחיר אינו כולל

• ביטוח נסיעות אישי אתגרי כולל חילוץ.
• ויזה (9$).
• טיפים (4$ ליום)
• טיסות שאינן מופיעות ב"המחיר כולל".
• משקאות חריפים.
• כל שירות שלא נכלל בתוכן המפורט וב"מחיר כולל".
• הוצאות בעלות אופי אישי.
• תשר למדריך הישראלי כרצונכם..

תנאי ביטול

מרגע רכישת כרטיסי הטיסה – 250 $ + דמי ביטול כרטיס הטיסה.
מ- 80 יום ועד 50 יום לפני היציאה – 40% מעלות הטיול + דמי ביטול כרטיס הטיסה.
מ- 50 יום ועד 30 יום לפני היציאה – 60% מעלות הטיול + דמי ביטול כרטיס הטיסה.
מ- 30 יום ועד 15 יום לפני היציאה – 80% מעלות הטיול + דמי ביטול כרטיס הטיסה.
מ- 15 יום ועד מועד היציאה – מלוא מחיר הטיול + כרטיס הטיסה.
*דמי הביטול של כרטיסי הטיסה עפ"י תנאי חברת התעופה.

הרשמה

הרשמה ותנאי תשלום

יש לשלוח אלינו:
1. צילום דרכון.
2. מקדמה ראשונה – 2,400 ₪ (בעת ההרשמה).
3. מקדמה שניה – 1,600 ₪ 60 יום לפני היציאה לטיול.
ניתן לשלם בכרטיס אשראי, צ'קים או העברה בנקאית (פרטים בטופס ההרשמה)
רק לאחר קבלת המקדמות המטייל/ת יחשב כרשום לטיול!

4. יתרת התשלום– שבועיים לפני היציאה לטיול באמצעות כרטיס אשראי (עפ"י מספר המשתתפים).

*תשלום כרטיס הטיסה – התשלום יבוצע בכרטיס אשראי ב- 3 תשלומים ללא ריבית והצמדה.
החיוב יתבצע ע"י סוכנות הנסיעות שבאמצעותה אנו רוכשים את כרטיסי הטיסה אשת טורס ביזנס (הינו תשלום נפרד מתשלום הטיול וללא הודעה נוספת מראש).
נרכוש את הכרטיסים ברגע שנגיע למינימום משתתפים על מנת להכריז על הטיול כיוצא

*ביטוח נסיעות לחו"ל אתגרי כולל חילוץ יש לרכוש מיד עם הכרזת הטיול כיוצא!! (ראו סעיף 7 בהערות חשובות)

הערות חשובות

הערות

1. המחיר הוא ליוצאים ושבים יחד בטיסות של הקבוצה.
2. יתכן שינוי במחיר הטיול עקב עליה במחירי הדלק של הטיסה ומיסי הנמל.
3. סדר ותוכן הטיול עשוי להשתנות עפ"י החלטת המארגנים עקב אילוצים שונים.
4. עליכם לבדוק במשרד הבריאות או במרפאות מטיילים מהם החיסונים הדרושים ולהתחסן בהתאם להוראות (האחריות לחיסונים היא של המטייל בלבד ולטיולי רדיוס אין כל אחריות בנושא).
5. יש לבדוק שהדרכון בתוקף לפחות 6 חודשים קדימה מיום היציאה לטיול ושנותרו בו לפחות 3 עמודים פנויים.
6. במדינות בעלות מאפיינים של עולם שלישי, אנחנו עושים הכל על מנת שתקבלו את השירותים הטובים ביותר, אך למרות זאת ייתכנו בעיות לא צפויות. (לדוגמא: שביתות לא צפויות, חסימת כבישים, מפולות בדרך, שינוי של מועדי אירועים וכו'). על הנוסעת לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארצות מסוג זה. אנו נדאג לעשות כמיטב יכולתנו על מנת שאירועים אלו לא יפגעו במהלך הטיול. כמו כן יש לקחת בחשבון ששירותי הבריאות לא תמיד ברמה לה אנו רגילים בארץ.
7. מיד לאחר שהטיול מוכרז כיוצא, יש לרכוש ביטוח נסיעות (מטען) אתגרי הכולל חילוץ, שייתן לכם כיסוי גם למקרה של ביטול מסיבות בריאותיות מוצדקת וגם לתאונות דרכים, עפ"י כללי הביטוח.
(*המלצה – אנו עובדים עם גושן סוכנות לביטוח, אתם מוזמנים לפנות אליהם באופן ישיר ולהזדהות כמטיילי רדיוס, תזכו ליחס מועדף ומחיר אטרקטיבי  [email protected]או 050-6060111).
8. יש לשלוח העתק ביטוח לרדיוס [email protected] .

ציוד

ישלח למטיילים