טרק הדרך הגבוהה – שמוני זרמט (קלאסי)

"The Haute Route, contender for the title of most Beautiful Walk in Europe" – Kev Reynolds**
טרק שמוני-זרמט הוא טרק עמקים ורכסים קלאסי, נעבור ב-6 עמקים ובהתאמה נחצה 5 רכסים. מעברי ההרים הם בגובה ממוצע של 2,800 מ'. הטרק המלא אורך 14 ימים, הוא נחשב לקשה יותר מה- TMB. כבוגרי TMB שכבר עשו מספר קטעים, אנחנו נעשה 6.5 ימי טרק שהם לב ליבו של המסלול, נתחיל באזור שמפה שהכרנו ונסיים בזרמט.
כותב קייב בספרו – "ההליכה משמוני לזרמט ממחישה את ההילולה במלוא מובן המילה: חגיגת גורמה של נופים פלאיים, מהיום הראשון ועד היום האחרון, כל יום משביע את הרצון/התיאבון ואף משאיר טעם של עוד. מסלול הדרך הגבוהה עושה בדיוק את זה".
ליופי ולאטרקטיביות יש להוסיף את מספר המטיילים המועט (יחסית) שעושה את המסלול.
**Reynolds מחבר הספרים על TMB, "הדרך הגבוהה", 20–GR ועוד רבים בהוצאת – CICERONE.

הטיולים הקרובים

מדריך הטיול

ליאור אנמר/יואל שטרלינג

תוכנית הטיול

יום 1 – תל-אביב – ג'נבה – Val de Bagne

טיסת בוקר מתל-אביב לזנבה בשוויץ. בזנבה יחכה לנו מיניבוס אשר יסיע אותנו לעמק באנייה. נגיע בשעת אחה"צ מאוחרת, ונסתפק בהליכה של כ- 3-4 שעות (הכל בהתאם ללו"ז), בחרנו בקפידה קטע הליכה קל וקצר לאורך תעלות המים המפורסמות של שוויץ. לינה במלון.

יום 2 – Verbier to Cabane Le Parrain

גובה התחלתי (מטר): 2,100
נקודת שיא (מטר)  : 2965
עליה מצטברת (מטר): 1230
ירידה מצטברת  (מטר): 740
מרחק (ק"מ): 14
לאחר ארוחת הבוקר נצא לדרך. המסלול הרגלי שלנו חוצה 3 מעברי הרים. בחלק הראשון נלך על מרפסת הצופה על העמק ממנו יצאנו, הנופים… נו מה נגיד?… מרהיבים… ממולנו הרכס האדיר של ה- Combin, על שלל פסגותיו המושלגות, בולטת מעל כולם הפסגה של ה-Grand Combin המתנשאת לגובה של 4314 מ'.  מהרכס האדיר גולשים לכיווננו קרחונים שרובם סובלים מהצטמצמות ניכרת בשל ההתחממות הגלובלית**. נמשיך ונעלה למעבר הראשון Col Termin (2640 מ'), מתחתנו נבחין באגם Louvie, "העין" הכחולה היפה של האגם תלווה אותנו זמן מה, נמשיך למעבר ההרים הבא, קטעי הליכה ארוכים נעשים באזור שהיה עד לא מזמן "בשליטת" הקרחונים, הדבר ניכר באופי ההליכה, אין שביל, ההליכה היא על מורנות ועל סלעי בולדרים, הדרך למעבר האחרון לא קלה. מכאן ירידה יחסית נוחה ואחרי כשעה וחצי של הליכה אנחנו במקום הלינה – Cabane le Parrain. זוהי הלינה היחידה שיש לנו בבקתה בתנאי דורמס.  הבקתה נעימה ונחמדה. סיימנו את היום ללא ספק הקשה בטרק כולו, יום ארוך ומתיש.

יום 3 – Cabane Le Parrain to Barrage Dixence

גובה התחלתי (מ') : 2624
נקודת שיא (מ') :2855
עליה מצטברת (מ') :740
ירידה מצטברת (מ'):1350
מרחק (ק"מ): 16
טיפוס קצר של כ-30 דקות לאוכף הקרוב, נמשיך בהליכה במרחבי אחו עצומים, תצפיות מרהיבות, נעבור מספר רכסים, האוכף של פה-די-שאט הוא המרהיב שבהם,  מכאן ירידה יפה לאגם המלאכותי לה-דיקס. נמשיך לאורך האגם בהליכה נינוחה, לאחר כשעתיים נוספות נגיע לסכר הענק. מכאן נרד למגרש החניה. לינה במלון.

יום 4 – Arolla to Les Hauderes

גובה התחלתי (מ') :2000
נקודת שיא (מ') :2100
עליה מצטברת (מ') :220
ירידה מצטברת (מ'): 550
מרחק (ק"מ): 10
נסיעה לכפר ארולה.  לאחר יומיים לא קלים, היום מגיע לנו יום קל ונוח, כל זה מבלי לוותר על היופי השוויצרי, להפך, לא נחצה רכסים, לא נעבור עמקים אבל נטייל ונהנה מהיופי ללא המאמצים שמאפיינים את שאר ימי הטרק.
נצא מארולה ונלך על קו גובה הצופה על העמק ועל הרכסים המושלגים, לאחר הליכה של כשעתיים נגיע לאחת הפנינות של העמק – Lac Bleau (2100 מ'). האגם על צבעי התורכיז שלו, מושך אליו מטיילים רבים וגם משפחות. נבלה שעה קלה סביב האגם היפה ואח"כ נרד בהליכה של כשלוש שעות עד לכפר לה-זודר. לינה במלון.

יום 5 – Les Hauders to Zinal

גובה התחלתי (מ') : 1670
נקודת שיא (מ') : 2920
עליה מצטברת (מ') : 1250
ירידה מצטברת (מ'): 670
מרחק (ק"מ): 14
אחד הימים!,  יום של תצפיות מרהיבות בכל קנה מידה. נצא מהמלון, לאחר 20 דק' הליכה נעזוב את הכפר ונמשוך בתלילות מזרחה,  מיד לאחר היציאה מקו היער, נעלה בסדרה ארוכה של עקלתונים במרחבי אחו אדירים, מכאן התצפית דרומה מדהימה, לכוון דרום מערב הפסגה המוכרת של פינייה-ארולה, לכיוון דרום מזרח בולט הקרחון הענק – Mont Mine,  מעליו מזדקרות 3 פירמידות, החורגות מעל קו הרכס הלבן, Tete Blanch (3700 מ' – "הראש הלבן") המכוסה כולו בשלג לבן, Dent Blanche (4360 מ' – "השן הלבנה"), והפירמידה של Grand Cornier. לאחר טיפוס ארוך אך בשביל נוח ומתון נגיע ל- Col de Torrent (2920 מ').  את הצד המערבי והדרומי הכרנו היטב במהלך הטיפוס, אלא שמהאוכף המבט מזרחה ודרומה חושף אותנו לסדרה מדהימה של מראות – האגם הכחול והמרהיב – Lac des Autannes, עוד מעט יותר למטה האגם המלאכותי Lac de Moiry, בצבעו האפור-כחול, וסדרה של פסגות משוננות ואדירות כשמעליהם בולט ומתנשא המטהורן (4476 מ'). על שפת האגם היפה – אוטאן (2690 מ') נעשה את הפסקת הצהריים, מכאן נמשיך ונרד אל סכר מוארי (2250 מ'). מכאן נמשיך ונטפס ל- Col de Sorebois (2850 מ'), ומכאן לרדת ישירות אל המלון בזינאל (1680 מ').

יום 6 – Zinal to Schwarzorn

גובה התחלתי (מ') : 1675
נקודת שיא (מ') : 2875
עליה מצטברת (מ') : 1200
ירידה מצטברת (מ'): 1050
מרחק (ק"מ): 14
מיד ביציאה מהמלון נעלה בשביל תלול, ההליכה ביער יפה, לאחר טיפוס של כ- 400 מ', השביל מתייצב על מרפסת תצפית ומכאן מושך באופן כללי צפונה,  אנחנו צופים על עמק Zinal ובהמשך על עמק Anniviers, לאחר הליכה של כשעתיים נוספות על קו גובה, השביל שלנו פונה מזרחה ומתחיל לטפס בשביל נוח ומתון אל כיפה סמויה, כאן נעשה הפסקה קלה, רגע לפני שנסתער על החלק האחרון). נמשיך ונעלה אט אט עד למקום הלינה. 

יום 7 – Schwazorn to St. Niklaus

גובה התחלתי (מ') : 1820
נקודת שיא (מ') : 2895
עליה מצטברת (מ') : 1070
ירידה מצטברת (מ'): 1770
מרחק (ק"מ): 16
כהרגלנו השביל נכנס אל תוך היער, לאחר טיפוס של כ- 400 מ' הוא יוצא מקו היער ושוב נגלים לנו המראות הכל כך מוכרים….  העלייה מתונה ונוחה עד לאוכף.  גם כאן ה- Col הצרפתי הפך ל- Pass הגרמני.  בירידה נכונה לנו הפתעה, השביל מוריד אותנו למרפסת התצפית שהיא ללא ספק גולת כותרת התצפיות של הטיול.  אבל קודם לכן, נאלץ ללכת שוב בשביל הבנוי על דרדרת של בולדרים, הליכה מעט יותר מאמצת הדורשת משנה זהירות… אבל הפיצוי הולם. כפי שכותב Kev:
" "considered by many, to be the finest viewpoint on the Haute Route
עמק Mattertal, העמק של זרמט הוא ללא ספק המרשים שבין כל העמקים שראינו עד עתה, הוא נמצא ממש מתחתנו, ואם נדייק – 1400 מ' בצלילה כמעט אנכית (הברכיים עוד ישלמו את המחיר…). מעל העמק מתנשא הרכס המרשים והגבוה בהרי שוויץ רכס Mishabel, הקרחון הענק שלו (המקום היחיד באירופה שבו ניתן לעשות סקי כל הקיץ), ברכס הארוך והענק יש למעלה מ-10 פסגות המתנשאות לגובה של מעל 4,200 !,  ובו גם הפסגה הגבוהה בשוויץ – Dom  (4545 מ'). ללא ספק סיומת יפה לטרק כולו.
נמשיך בירידה התלולה עד סנט ניקולאוס. מכאן למלון בזרמט.  במקלחת טובה וחמה ובארוחת ערב חגיגית נסיים את הטרק.

יום 8 – ז'נבה – ת"א

נסיעת בוקר מוקדמת לשדה התעופה בז'נבה וטיסה חזרה לת"א.

דגשים

• יתכנו שינויים במסלול כתוצאה ממזג אוויר או החלטת המדריך בשטח.
• הטרק מתאים למיטיבי לכת.|

1. דרגת הקושי במסלולים – הטרק כאמור מתאים למיטיבי לכת. יחד עם זאת, אחד היתרונות הגדולים של הטרק שמוני-זרמט היא הגמישות שלו. בכל הימים יש אופציה לוריאנטים בדרגות קושי שונות,  מהן קשות יותר ומהן קלות יותר. רכב הוואן הצמוד אלינו מאפשר גמישות מאד גבוהה. כך לדוגמא: הן ביום השלישי והן ביום הרביעי ניתן באמצעות הקפצות בוקר/אחה"צ לקצר את המסלולים ולמתן אותם.
2. תחבורה  – ההסעה ביום הראשון  וביום האחרון אל ומ – שדה התעופה תבוצע ברכב ואן של אחת מחברות ההסעה המקומיות ו/או ברכבות מקומיות.  במהלך ימי הטרק, ההקפצות קצרות/ארוכות יעשו ב- 2 סבבים. העלייה ברכבל ביום השני (מלה-שבל ללה-שוד), והירידה מיונגן לסט. ניקולס כלולים במחיר. בכל מקרה אחר שמטייל יחליט לקצר מסלול ולרדת ברכבל , עלות הנסיעה תחול על המטייל.
3. לינות – למזמינים את הטיול 7-8 חודשים מראש:
א. ב-5 לילות מתוך 7 מובטח חדר זוגי במלון עם שירותים ומקלחת.
ב. בלינה ביום 6 – חדר זוגי במלון. המקלחות והשירותים משותפים.
ג. בבקתה (יום 2) הלינה בכל מקרה בדורמס (משותפת). אין מקלחות.
ד. למזמינים במועד מאוחר יותר יתכן וחלק נוסף מהלינות יהיה בדורמס.
4. במהלך הטרק נלך עם תרמיל יום. הציוד הכבד עובר ממקום למקום באמצעות רכב. למעט הלילה בבקתת פראפלורי (על אופן ההתארגנות ללילה זה נעמוד במפגש).

מועד הטיול

30 ביולי - 06 באוגוסט 2019

עונה מתאימה

בחודשים יולי ואוגוסט בלבד.

עלות

עלות הטיול

1,950 יורו למשתתף, בקבוצה המונה 12 משתתפים ומעלה (לא כולל טיסות).
תוספת של 140€ למשתתף, בקבוצה המונה 10-11 משתתפים (לא כולל טיסה).
* עלות כרטיס הטיסה 650$ (נכון ל- 05 בנובמבר 2018).

המחיר כולל

• תחבורה כמפורט בתוכנית.
• לינות במהלך הטרק כמפורט.
• כלכלה מלאה לכל אורך הטיול (מארוחת הערב ביום הראשון ועד ארוחת הבוקר ביום האחרון).
• נסיעה ברכבלים כמפורט.
• רכב לוגיסטי צמוד ! העברת תרמילים/מזוודות מבקתה לבקתה.
• ביטוח מקצועי וצד ג'.

המחיר אינו כולל

• כרטיס הטיסה 650$ (נכון ל- 05 בנובמבר 2018).
• טיפ למדריך ישראלי.
• ביטוח נסיעות אישי אתגרי כולל חילוץ.
• שתייה קלה/אלכוהול (ובטח לא בירה…).
• כל שירות שלא נכלל בתוכן המפורט ובסעיף "המחיר כולל".
• הוצאות בעלות אופי אישי.

תנאי ביטול

שבועיים ראשונים ממועד ההרשמה ובתנאי שביטול העסקה לא חל בתוך 60 ימים לפני מועד הטיול- ללא דמי ביטול.
עד לרכישת כרטיסי הטיסה – 100$ בלבד.
מרגע רכישת כרטיסי הטיסה ועד 81 ימים לפני היציאה לטיול – 250 € + כרטיס טיסה.
החל מ- 80 ימים ועד 51 ימים לפני היציאה לטיול : 1000€  + ביטול כרטיס הטיסה.
החל מ- 50 ימים ועד 31 ימים לפני היציאה לטיול :  1,200€  + ביטול כרטיס הטיסה.
החל מ- 30 ימים ועד 15 ימים לפני היציאה לטיול : 1,600€  + ביטול כרטיס הטיסה.
החל מ – 14 ימים לפני היציאה לטיול – מלוא המחיר.

הרשמה

הרשמה ותנאי תשלום

יש לשלוח אלינו:
1. צילום דרכון.
2. מקדמה ראשונה – 3,000 ₪ (באשראי, יימסר בעת ההרשמה).
3. מקדמה שנייה – 2,000 ₪, 60 יום לפני היציאה לטיול (באשראי,  יימסר במועד ההרשמה).
4. השלמת התשלום, 14 יום לפני היציאה לטיול (עפ"י מספר המשתתפים בטיול).

רק לאחר קבלת המקדמות המטייל/ת יחשב כרשום לטיול!

** תשלום כרטיס הטיסה – התשלום יבוצע בכרטיס אשראי. אפשרות של עד 3 תשלומים ללא ריבית והצמדה (אנא ציינו בכמה תשלומים אתם רוצים). החיוב יתבצע ע"י סוכנות הנסיעות שבאמצעותה אנו רוכשים את כרטיסי הטיסה – אשת טורס ביזנס (הינו תשלום נפרד מתשלום הטיול וללא הודעה נוספת מראש).
נרכוש את הכרטיסים ברגע שנגיע למינימום משתתפים על מנת להכריז על הטיול כיוצא.

הערות חשובות

הערות

1. המחיר הוא ליוצאים ושבים יחד בטיסות של הקבוצה.
2. יתכן שינוי במחיר הטיול עקב עליה במחירי הדלק של הטיסה ומיסי הנמל.
3. סדר ותוכן הטיול עשוי להשתנות עפ"י החלטת המארגנים עקב אילוצים שונים.
4. עליכם לבדוק במשרד הבריאות או במרפאות מטיילים מהם החיסונים הדרושים ולהתחסן בהתאם להוראות (האחריות לחיסונים היא של המטייל בלבד ולטיולי רדיוס אין כל אחריות בנושא).
5. יש לבדוק שהדרכון בתוקף לפחות 6 חודשים קדימה מיום היציאה לטיול ושנותרו בו לפחות 3 עמודים פנויים.
6. במדינות בעלות מאפיינים של עולם שלישי, אנחנו עושים הכל על מנת שתקבלו את השירותים הטובים ביותר, אך למרות זאת ייתכנו בעיות לא צפויות. (לדוגמא: שביתות לא צפויות, חסימת כבישים, מפולות בדרך, שינוי של מועדי אירועים וכו'). על הנוסעת לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארצות מסוג זה. אנו נדאג לעשות כמיטב יכולתנו על מנת שאירועים אלו לא יפגעו במהלך הטיול. כמו כן יש לקחת בחשבון ששירותי הבריאות לא תמיד ברמה לה אנו רגילים בארץ.
7. מיד לאחר שהטיול מוכרז כיוצא, יש לרכוש ביטוח נסיעות (מטען) אתגרי הכולל חילוץ, שייתן לכם כיסוי גם למקרה של ביטול מסיבות בריאותיות מוצדקת וגם לתאונות דרכים, עפ"י כללי הביטוח.
(*המלצה – אנו עובדים עם גושן סוכנות לביטוח, אתם מוזמנים לפנות אליהם באופן ישיר ולהזדהות כמטיילי רדיוס, תזכו ליחס מועדף ומחיר אטרקטיבי  [email protected]או 050-6060111).
8. יש לשלוח העתק ביטוח לרדיוס [email protected] .

ציוד

ציוד נדרש

1. נעלי הרים גורטקס.
2. תרמיל יום נח 35-40 ליטר.
3. צימידן גדול 70-100 ליטר.
4. 2 חולצות טרמיות קצרות
5. חולצה טרמית ארוכה
6. מכנס טרמי.
7. פליס דק + פליס עבה/מעיל פוך.
8. מעיל סערה גורטקס.
9. כפפות.
10. כובע כבע + כובע טיולים.
11. חולצות כותנה
12. מכנסיים ארוכים
13. נעלי התעמלות
14. מכנס קצר
15. משקפי שמש
16. סנדליים/ קרוקס
17. בגד-ים
18. כלי רחצה
19. מגבת פליס קלה
20. קרם הגנה
21. גרביים
22. תחתונים
23. פנס ראש
24. מקלות הליכה
25. ציפית
26. כוס פלסטיק/קערת פלסטיק, כף ומזלג.
27. אולר/לדרמן