מרוקו – שבטים, נופים ותרבות (11 ימים)

מרוקו היא ארץ שמציעה למטייל המתעניין שילוב של סערת חושים – לעין, לאוזן ולחיך – הנופים המרהיבים, הטעמים והריחות של מרוקו ניכרים בכל פינה, מדיונות הזהב שבסהרה, דרך רכסי האטלס העצומים וכלה בכל שוק בשמים או תבלינים.
פסיפס מרהיב של אנשים בכל חבל, שבטים של נוודים החיים בלב המדבר, מאכלסים כל מערה ומנצלים כל צל. נודדים בעקבות בורות מים חיים, מחפשים אחר כל מקור מרעה, חיים בסימביוזה מושלמת עם המדבר ביתם. אנשי שבט הטוארג החיים בסהרה מעטרים ראשיהם בכאפיה כחולה, מאפרים פניהם ב"כוחול" ואבקות אדמדמות, חוצים את הסהרה רכובים על ספינות מדבר. ברברים של אטלס החיים בבתי חמר בכפרים קסומים, עורכים תפילות לגשם ויוצאים בהמוניהם לשבילי הכפר לקדם פני כל אורח.
"נשות החינה" מציירות על ידיהם ורגליהם של ילדים על מנת למנוע מהשטן מלהיכנס לגופם הצעיר, מרקידי הנחשים ומחוללי הקופים אוספים סביבם קהל משתאה, ולהקות ה"גנאווה" השחורות שרות שירים במקצבים אפריקאים שמכניסים קצב בכל הכיכר.
קברי קדושים (מרבוטים) הם מקום עלייה לרגל למוסלמים ויהודים כאחד. בתי קברות יהודיים וקברי קדושים הופכים למרגשים ומסעירים. מראה הקברים הלבנים הרבים נטולי השם מעידים על קהילה יהודית גדולה ומיוחדת שסביבה התפתחו אגדות וסיפורים מרתקים.
המתוקים של מרוקו כל כך מתוקים והתה – יחיד במינו.
מדבר הסהרה ניכר בנופיו מכל עבר, עטור בפסים חומים וכחולים של נחלים החוצים אותו.

את כל אלה נחווה במסלול מיוחד לאוהבי לכת של חברת רדיוס.

מדריך הטיול

אליק שחף

תוכנית הטיול

יום 1 - תל אביב – מרקש

נמריא מנתב"ג, נטוס דרך מדריד וננחת במרקש – בירתה של דרום מרוקו, ומרכז ממלכתי ושבטי למעלה מ-1,000 שנים. לאחר סידורי הויזות, ובדרכנו למלון נבקר במאגר מים קדום (מנארה), כאן נפגוש לראשונה את מהותה של מרקש כנאת מדבר שהפכה לעיר. לאחר מנוחה קצרה והתארגנות במלון נצא אל העיר העתיקה (ה-מדינה) ואל הכיכר ז'מע-אל-פנא (=אסיפת המתים) – בכיכר הזאת מתקיים מופע מולטימדיה עממי מזה מאות בשנים.

בג'מע-אל-פנא – הכיכר המרכזית של מרקש ארוחת ערב במסעדה.

לינה: מרקש

יום 2 - מרקש – קסבת טילוואת – מעבר טיז-נ-טישקה – אית בן חאדו

נצא השכם בבוקר דרומה אל מעבר ההרים טיז-נ-טישקה (2,400 מ'). מזרחה למעבר, ממש על קו פרשת המים של הרי האטלס, ניסע מזרחה אל הכפר טילוואת וארמון הקסבה שלידו. מכאן שלטה משפחה רבת מעללים (המשפחה הגלאווית) על כל דרום מרוקו במשך כמה עשרות שנים, החל בראשית המאה ה-20. נבקר בקסבה המתפוררת מבחוץ ומפוארת מבפנים. המשך נסיעה דרומה ממעבר ההרים יעביר אותנו אל המדבר – קדם-הסהרה ונאות המדבר, שניזונים ממי מעיינות והפשרת שלגים הזורמים כנהרות במורדות הדרומיים של הרי האטלס. בשעת אחר צהרים נגיע אל קסבת אית-בן-חאדו, בה נסייר כשעתיים. נמשיך בנסיעה בדרך "אלף הקסבות" אל ווארזאזאת.

נסיעה ולינה בווארזאזאת

יום 3 - עמקי הדאדס והטודרה

את היומיים הבאים נבלה בנסיעות ובטיולי רגל בנאות המדבר ובקניונים של עמקי דאדס וטודרה. בקניון דאדס נטייל טיול חווייתי ומסעיר של נופי צוקים אדירים, כפרים ומים.

נסיעה לבומאלן דאדס, טיול בן 4 שעות בקניון הדאדס, ארוחת צהרים פיקניק בנאת המדבר דאדס. נסיעה אל טינע'יר

לינה ב אזור טינע'יר Tinghir

יום 4 - עמק הטודרה – נסיעה לארפוד

את הבוקר נבלה בנאת המדבר 'טודרה'. כאן בעמק הפורה, חיו קהילות יהודיות ("אצלנו בכפר טודרה") – נטייל בינות לדקליות ולגני הירק, נראה את שרידי הקסבות שלהם ונדבר על אורחות חייהם בהשוואה לקהילות הערים. בשעת צהרים ניסע אל עבר ארפוד – העיר שנמצאת בקצה הדרומי של נאת מדבר עצומה – עמק הזיז, המתמשכת על פני 160 ק"מ. בדרכנו נעבור על פני שורת מתקני מים עתיקים שהובילו מים למרחקים של עשרות ק"מ (פוגארות) נמשיך אל ריסאני – אשר יושבת במבוא לסהרה. כאן היה המחוז המדברי דרכו עברו שיירות הסחר של זהב, עבדים ומלח מממלכות גאנה על נהר הניז'ר עד לא-סאווירה ומרכש במרוקו. נעבור אל הג'יפים אשר יכניסו אותנו אל מדבר הסהרה ואל הדיונות המרשימות במרזוגה. נגיע לפנות ערב אל מאהל מתוקתק עם מיטות, מזרונים ומצעים (כך נסעו שולטני מרוקו בעבר הלא כל כך רחוק).

לינה באוהלים מרווחים (מיטות ומצעים).

יום 5 - זריחה בדיונות מרזוגה

נשכים קום ונעלה לפני הזריחה אל ראש הדיונה הגדולה לקראת הזריחה (כשעתים הלוך חזור). ככל שיתגבר האור הדיונות ישטפו בגווני אדום, וחזרה למאהל לארוחת בוקר. לאחר ארוחת הבוקר, ניסע ארוכה מערבה אל עבר עמק הדראע (מכאן מקור השם 'דרעי'). נסיים את היום בווארזאזאת.

לינה: ווארזאזאת.

יום 6 - ווארזאזאת – אימליל

נעלה בנסיעה ארוכה את המורדות הדרומיים של הרי האטלס, נגיע בשעת אחה"צ אל העמק הקסום של אימליל. נתארגן במלון הקטן שלנו, ונצא לטיול בנוף כפרי שונה לחלוטין מזה שהכרנו בנאות המדבר (בין כפרים ומטעים) – עתה אנו באטלס הגבוה בו שוררים תנאי אקלים ונוף שונים לחלוטין.

לינה: אימליל

יום 7 - טיול רגלי באטלס הגבוה

את רוב היום נקדיש לטיול רגלי במעלה הצוקים והרכסים האדירים של האטלס הגבוה. מעלינו מתנשאת הפסגה הגבוהה ביותר במרוקו – ג'בל טובקאל (4,167 מ'). אנחנו נגיע לגבהים של כ- 3,000 מ' לכל היותר. בבית מקומי בכפר נסעד ארוחת צהרים מאוחרת.

יום טיול (כ- 4 שעות) בנופי האטלס הגבוה.

לינה: אימליל.

יום 8 - נסיעה אל א-סאווירה

לאחר ארוחת הבוקר, ניסע מערבה אל אסווירה (כ- 6 שעות נסיעה כולל עצירות) השוכנת לחוף האוקיינוס האטלנטי. בדרך , נבקר בקואופרטיב של נשים המייצרות בשמים ושמן ארגאן. בעת צהריים נתמקם במלון ונצא לסיור בעיר הקסומה – נמל ושוק הדגים, מראש החומות הפורטוגזיות נצפה אל הגלים הנשברים אל הצוקים הטובלים בים, סמטאות ציוריות וגלריות של אומני אסאווירה המתמחים בעיקר בגילוף ועיבוד בעץ הערער; נבקר בבית הקברות היהודי בו קבור ר' חיים פינטו – מהצדיקים החשובים ביותר עבור יהודי מרוקו.

לינה: א-סאווירה

יום 9 - א-סאווירה – מרקש

השכם בבוקר טיול זריחה בנמל של א-סאווירה. נמל קסום, ובו נעות סירות דיג על רגע ביצורי וחומות העיר. נשוב למלון בטיול לאורך החוף. לאחר ארוחת בוקר במלון, ניסע אל מרקש. אחה"צ לפנות ערב – טיול אל החומות האדומות של מרקש, ואל סמטאות הקסבה. נצפה אל מסגד הכותוביה המרשים.

לינה: מרקש

יום 10 - מרקש

היום כולו יוקדש לעיר המרתקת מרקש. נלך ברגל בסמטאות המדינה, נבקר במדרסת אבן יוסוף המרשימה, ובה עבודות מופת של ארכיטקטורה היספנו-מורית. נבקר בקובת אל-מורביטון, ובית הקברות היהודי ובית הכנסת. נמשיך אל רחבת קדימה – בעבר מקום שוק העבדים הגדול וכיום רחבה מקסימה ובה בתי-מרקחת ברברים, שוק סלים, ושוק סיטונאי לשטיחים. בהתאם לשעת סיום הסיור ינתן זמן חופשי.

ארוחת ערב- מסיבת סיום (לינה מרקש).

יום 11 - חזרה לארץ

נקום בנינוחות ולאחר ארוחת בוקר ניסע לשדה התעופה.

דגשים

מועד

מועד הטיול

יפורסם בהמשך

עונה מתאימה

הטיול מתקיים בחודשים מרץ-מאי וגם בספטמבר-אוקטובר.

עלות

עלות הטיול

2,590 $ למשתתף, בקבוצה המונה 15 משתתפים ומעלה (כולל טיסות).

* תוספת ליחיד בחדר  – $460.
* מינימום 15 משתתפים לקיום הטיול.

המחיר כולל

• טיסות בינ"ל מרקש. הלוך וחזור דרך מדריד עם חברת Iberia .
• אשרת כניסה למרוקו (ויזה).
• לינה בבתי מלון בדרגת תיירות טובה על בסיס חצי פנסיון.
• חצי פנסיון (כלומר 2 ארוחות ביום – ארוחת בוקר וערב) לא כולל את ימי הטיסות.
• תחבורה מקומית – אוטובוס ממוזג לאורך ימי הטיול.
• ג'יפים על פי הצורך ולפי הפרוט בתוכנית הטיול (בסהרה).
• דמי כניסה לכל האתרים והפעילויות המופיעות בתוכנית.
• 2 ארוחות צהרים על פי הפרוט בתוכנית.
• תשר לנותני השירותים המקומיים.
• ביטוח אחריות מקצועית וצד ג' מטעם טיולי רדיוס.

המחיר אינו כולל

• שתייה/ שתייה קלה / אלכוהול וכו'…,
• ארוחות צהרים פרט לימים 18/5, 22/5 (כ- 10$ לארוחה).
• ביטוח נסיעות אישי אתגרי כולל חילוץ .
• כל שירות/ הוצאה נוספת שלא נכלל בתוכן המפורט ו/או בסעיף "המחיר כולל".
• הוצאות בעלות אופי אישי.
• טיפ למדריך הישראלי.

תנאי ביטול

מרגע רכישת כרטיסי הטיסה – 250 $ + דמי ביטול כרטיס הטיסה.
מ- 80 יום ועד 50 יום לפני היציאה – 40% מעלות הטיול + דמי ביטול כרטיס הטיסה.
מ- 50 יום ועד 30 יום לפני היציאה – 60% מעלות הטיול + דמי ביטול כרטיס הטיסה.
מ- 30 יום ועד 15 יום לפני היציאה – 80% מעלות הטיול + דמי ביטול כרטיס הטיסה.
מ- 15 יום ועד מועד היציאה – מלוא מחיר הטיול + כרטיס הטיסה.
*דמי הביטול של כרטיסי הטיסה עפ"י תנאי חברת התעופה.

הרשמה

הרשמה ותנאי תשלום

יש לשלוח אלינו:
1. צילום דרכון.
2. מקדמה ראשונה – 3,000 ₪ (בעת ההרשמה).
3. מקדמה שניה – 3,000 ₪ 60 יום לפני היציאה לטיול.
ניתן לשלם בכרטיס אשראי, צ'קים או העברה בנקאית (פרטים בטופס ההרשמה)
רק לאחר קבלת המקדמות המטייל/ת יחשב כרשום לטיול!

4. יתרת התשלום– שבועיים לפני היציאה לטיול באמצעות כרטיס אשראי (עפ"י מספר המשתתפים).

*תשלום כרטיס הטיסה – התשלום יבוצע בכרטיס אשראי ב- 3 תשלומים ללא ריבית והצמדה.
החיוב יתבצע ע"י סוכנות הנסיעות שבאמצעותה אנו רוכשים את כרטיסי הטיסה אשת טורס ביזנס (הינו תשלום נפרד מתשלום הטיול וללא הודעה נוספת מראש).
נרכוש את הכרטיסים ברגע שנגיע למינימום משתתפים על מנת להכריז על הטיול כיוצא

*ביטוח נסיעות לחו"ל אתגרי כולל חילוץ יש לרכוש מיד עם הכרזת הטיול כיוצא!! (ראו סעיף 7 בהערות חשובות)

הערות חשובות

הערות

1. המחיר הוא ליוצאים ושבים יחד בטיסות של הקבוצה.
2. יתכן שינוי במחיר הטיול עקב עליה במחירי הדלק של הטיסה ומיסי הנמל.
3. סדר ותוכן הטיול עשוי להשתנות עפ"י החלטת המארגנים עקב אילוצים שונים.
4. עליכם לבדוק במשרד הבריאות או במרפאות מטיילים מהם החיסונים הדרושים ולהתחסן בהתאם להוראות (האחריות לחיסונים היא של המטייל בלבד ולטיולי רדיוס אין כל אחריות בנושא).
5. יש לבדוק שהדרכון בתוקף לפחות 6 חודשים קדימה מיום היציאה לטיול ושנותרו בו לפחות 3 עמודים פנויים.
6. במדינות בעלות מאפיינים של עולם שלישי, אנחנו עושים הכל על מנת שתקבלו את השירותים הטובים ביותר, אך למרות זאת ייתכנו בעיות לא צפויות. (לדוגמא: שביתות לא צפויות, חסימת כבישים, מפולות בדרך, שינוי של מועדי אירועים וכו'). על הנוסעת לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארצות מסוג זה. אנו נדאג לעשות כמיטב יכולתנו על מנת שאירועים אלו לא יפגעו במהלך הטיול. כמו כן יש לקחת בחשבון ששירותי הבריאות לא תמיד ברמה לה אנו רגילים בארץ.
7. מיד לאחר שהטיול מוכרז כיוצא, יש לרכוש ביטוח נסיעות (מטען) אתגרי הכולל חילוץ, שייתן לכם כיסוי גם למקרה של ביטול מסיבות בריאותיות מוצדקת וגם לתאונות דרכים, עפ"י כללי הביטוח.
(*המלצה – אנו עובדים עם גושן סוכנות לביטוח, אתם מוזמנים לפנות אליהם באופן ישיר ולהזדהות כמטיילי רדיוס, תזכו ליחס מועדף ומחיר אטרקטיבי  [email protected]או 050-6060111).
8. יש לשלוח העתק ביטוח לרדיוס [email protected] .

ציוד

יישלח למטיילים