סרטבה – מדבר השומרון

סרטבה, או בשמו השני "אלכסנדריון", הוא ההר הגבוה ביותר בבקעת הירדן ובפסגתו נמצא מבצר עתיק וקדום אשר חוקרים מאמינים כי נבנה על ידי אלכסנדר ינאי וכי בימי קדם היה על הר גבוה ברכס ההרים שנמצאים באזור דרום מזרח השומרון, מעל לבקעת הירדן.

סרטבה מוזכרת במקורות היהודיים כמקום שהיה התחנה השנייה בסדרת התחנות, בהן הודלקה המשואה להעברת הידיעה על קידוש החודש בימי בית המקדש השני והן הוקמו על הפסגות הגבוהות של ההרים ואפשרו העברה מהירה של מסרים מירושלים לכל חלקי הארץ ואפילו ליהודי בבל.

על פסגת הסרטבה נמצא מצפור המוסטרה שצופה לעבר בקעת הירדן, ירדן ובירתה, רבת עמון. כמו כן, מתחת לשיא הפסגה נמצאת מערכת אספקת מים מדהימה, הכולל בורות מים (במדרון הדרומי), שרידים של אמת מים וכן, סכר ממערב לסרטבה, כאשר בכל אלו אנו נגיע לבקר במהלך הטיול.

הציוד הנדרש כולל פריטים קלים להשגה ונוחים כגון תרמיל, מזון (ערכות תה/קפה) ומים, כובע, נעלי הליכה (סנדלים אינם מותרים לטיול זה), וציוד נוסף על פי בחירת המטייל.

תוכנית הטיול

תוכנית הטיול

נפגש בתחנת הדלק בכניסה למעלה אפרים בשעה 6:00.
נרד במסלול המסומן בצבע אדום במפות, אל וואדי א- סחין היורד מזרחה .מעל הערוץ נגלה בין שכבות הגיר החשופות מעין נובע – עין א סחין. נמשיך בירידה עם הוואדי במסלול מתחלף לכחול – מצוקי 'ערקן אם צפא' כמעט סוגרים על קניון צר. נחצה נחל רחב – וואדי אחמר בנקודה הנמוכה בטיול (130).
נפנה צפונה ונטפס על שלוחה תלולה אל במת הר יפה (נ.ט. 272). הליכה כמו על גג ונוף עד הרי עמון ובצד השני רכס השומרון ונפגוש את שרידי הסיפון האדיר שהוליך מים אל מבצר הארמון.
טיפוס נוסף עד גובה 325 + ונעמוד על חורבות המבצר הנישא – סרטבא / אלכסנדריון שעמד מעל שערה הראשי של ארץ ישראל בתקופה הקלאסית.
דרך בורות המים נרד בשלוחה מקשרת מזרחה אל הכביש שם נסיים את ההליכה ונפגוש את הנהג הלוגיסטי.
מרחק הליכה – כ- 14 ק"מ.

דגשים

• נפגשים בתחנת הדלק בכניסה למעלה אפרים ב 6:00.
• המסלול מתאים למיטיבי לכת. ללא גלישות סנפלינג.
• הגעה עצמאית.

דרגת קושי

הליכה – 4, מסלול ארוך כ- 14 ק"מ.
אופי המסלול – 4, עליות קשות וירידות תלולות.
(1=קל מאד, 5=קשה מאד)

מועד

מועד הטיול

יפורסם בהמשך

עונה מתאימה

הטיול מתקיים בחודשים אוקטובר – אפריל.

עלות

עלות הטיול

150 ₪ למשתתף (לפי מינימום של 12 משתתפים)

עלות נוספת

נהג לוגיסטי/שומר רכבים – 450 ₪ מתחלק על כולם.

תנאי ביטול

96 שעות לפני היציאה – 70 ₪.
72 שעות לפני היציאה – 100 ₪.
48 שעות לפני היציאה – מלוא התשלום.

ציוד

ציוד נדרש

תרמיל יום, נעליים טובות להליכה, כובע, כלכלה ליום, 3 ליטר מים (ביום חם – 4 ליטר), מומלץ – ערכת תה + וופלים/עוגות….


טיול למדבר שומרון והסרטבה Zoom

טיול למדבר שומרון והסרטבה