האוורסט הוא ההר הגבוה ביותר בעולם, ומתנשא לגובה של 8,848 מטרים מעל פני הים. לשם השוואה זה פחות או יותר הגובה בו טסים מטוסי סילון. ההר נמצא בחלקו המזרחי של רכס הרי ההימלאיה, ויושב בגבול שבין נפאל לטיבט. מאז מדידתו הראשונית של ההר בשנת 1856, נעשו מספר מאמצים לכבוש את פסגתו של ההר, כאשר הניסיונות הראשונים התרחשו קצת לפני מלחמת העולם הראשונה. בשנות השלושים נעשה עוד ניסיון שכמעט והצליח אך לבסוף גבה את חייהם של ראשי המשלחת. רק ב-29 במאי 1953 הצליחו אדמונד הילרי, והשרפה טנזינג נורגיי להעפיל לראש ההר ולקבוע שיא חדש לכוחו של האדם. מאז אלפים רבים של אנשים מנסים בכל שנה טיפוס על האוורסט, ולנסות להגיע למקום הגבוה בעולם. מאמר זה יסקור את תהליך טיפוס האוורסט, וכל מה שצריך לדעת לפני ששוקלים לצלוח טיפוס זה.

טיפוס על האוורסט – סיכון לצד החלום

טיפוס האוורסט הוא לא משימה לכל אחד. רק מי שכבר מנוסה בטיפוס הרים, וטיפס הרים אחרים לדוגמא הקילימנג’רו יכול להתחיל לשקול לטפס את האוורסט. בגלל גובהו הרב של ההר, קיים סיכון שאין להמעיט בערכו בכיבוש הפסגה, ויש להיות בכושר שיא בטרם מנסים להעפיל לראש ההר. בנוסף החל מגובה 8,000 מטר קיים סיכון מוגבר לאור רמות החמצן הנמוכות, שלא מאפשרות לנשום ללא בלוני חמצן, וכן הלחץ האטסמוספרי הנמוך שגורם לתחושה של כבדות. לאור שני פקטורים אלו לא נוהגים להישאר מעל גובה 8,000 מטר מעל ל48 שעות שכן שילוב רמות החמצן הנמוכות יחד עם הלחץ האטמוספרי הנמוך מובילים לתשישות, בלבול, עצלות, ומעמסה על האיברים.

שלבים בדרך לפסגה

לאור האתגר הגדול שבטיפוס והצורך להרגיל את הגוף לתנאים הקיצוניים השוררים בהר, הטיפוס מתבצע באופן הדרגתי, כאשר בתחילה מגיעים ל”אוורסט בייס קמפ” מחנה הבסיס הגדול ביותר ממנו יוצאות כל משלחות הטיפוס להר. מחנה הבסיס נמצא בגובה של כ5,000 מטר מעל פני הים. מחנה זה הוא למעשה כפר אוהלים גדול הממוגן מפגעי מזג אוויר, בו המטפסים מתרגלים לאוויר הדליל בחמצן. משלחות רבות מגיעות למחנה הבסיס ומתרגלות עלייה חלקית להר וירידה חזרה למחנה לצורך תרגול והתאקלמות. לאחר זמן בו כל חברי המשלחת מרגישים מוכנים, עוזבים את מחנה הבסיס ומתחילים בטיפוס עצמו. יש לציין שלאור גובהו הרב של מחנה הבסיס ( הגובה של הקילימנג’רו עצמו ) יש אנשים שמטפסים רק למחנה בסיס.

עלויות הטיפוס

טיפוס על האוורסט הוא עסק יקר. ראשית יש צורך לקנות כרטיס טיסה, ומשם לשלם עבור דרכי הגעה למקום המפגש הראשוני. כמו כן עלות הציוד הנלווה, האוכל , וכמובן ביטוח גבוהה. אולם העלות הגבוהה ביותר היא תשלום למדריכים השונים שאחראים להדריך את הקבוצה בבטחה עד ההגעה לפסגה. המדריכים אחראים לשלומם וביטחונם של חברי הקבוצה, והם אלו שקובעים את מסלול העלייה, זמני העלייה, וכן מה עושים במקרי קיצון.

טיפוס האוורסט עם רדיוס

לסיכום, אם אתם מאותם אנשים שמכורים לאדרנלין, וכיבוש פסגות הרים הוא שאיפתכם וחלומכם, טיפוס האוורסט הוא חוויה שאסור לוותר עליה. חברת טיולי רדיוס מתמחה בהוצאת טיולי אקסטרים למגוון רחב של מדינות בכל העולם, עם שלל חויות ומסלולי אקסטרים. החברה מחזיקה בצוות המקצועי ביותר שבראש ובראשונה ידאג לבטחונכם, וזאת לצד ביצוע כל הנדרש שתצאו מרוצים ושמחים מהחוויה החד פעמית. אז אם גם אתם מעוניינים להתחיל את הדרך לפסגת האוורסט צרו קשר כבר היום עם חברת רדיוס טיולים, ועשו צעד ראשון בדרך להגשמת חלומכם.