אזור ים המלח הוא ייחודי במובנים רבים. בין אם מדובר בטמפרטורה היבשה השוררת בו, באדמה המלוחה הנובעת מתמלחת ים המלח, בגובה המדהים מתחת לפני הים, בבולענים הנוצרים עקב שינוי גובה פני הים, ועוד תופעות ומאפיינים ייחודיים בארץ, ולעיתים אף בעולם. במאמרנו נסקור את מערות הר סדום, ונתמקד במערת סדום, אחת ממערות המלח המרתקות והיפות ביותר בישראל.

מערות הר סדום

הר סדום הוא הר מרכזי השוכן לחופיו המערביים של דרום ים המלח. פסגת ההר מתנשאת לגובה של 267 מטר מעל מימיו של ים המלח. התנאים הגיאולוגיים והאקלימיים הייחודיים באזור הר סדום, הביאו להיווצרות תופעות מרתקות, וביניהם הופעתן של לא פחות מ-150 מערות מלח. בין המערות המרכזיות באזור ניתן למנות את מערת סדום, מערת שועל, מערת מלח”ם ועוד. מערת מלח”ם למשל, היא מערת מלח מרשימה, אשר נחשפה במלואה רק בשנת 2019. המערה מתפרסת על יותר מ-10 ק”מ, ובכך היא מוגדרת כמערת המלח הארוכה בעולם. המערה קרויה על שם ארגון המלח”מ – המרכז לחקר מערות הישראלי.

מערת סדום – נעים להכיר

אחת מבין המערות הרבות באזור הר סדום היא מערת סדום. המערה נמצאת למרגלות צוק הסלע הנקרא “אשת לוט”, ובסמוך אליו ניתן למצוא את הפיר המרכזי של המערה. אורכה המלא של מערת סדום הוא כ-300 מטרים, אולם ישנם קטעים שבהם המעבר קשה והכניסה אסורה על פי הרשויות. במערה ניתן למצוא אולם רחב, וכאשר עוברים במסדרון הצר נחשפים לאולם נוסף, הנמצא בתחתית פיר אנכי מרשים סמוך למצוק אשת לוט.

מערות ים המלח – מבט גיאולוגי

אזור ים המלח הינו אזור המאופיין במספר תופעות גיאולוגיות ייחודיות, ביניהם תופעת מחדר המלח. תופעה זו יוצרת חדירה של מלחים אל תוך הסלעים הנמצאים בשכבות מעליהן, עקב הלחץ האדיר המופעל על המלח. במהלך השנים חודרים המלחים אל תוך הסלעים וכאשר נוצר מפגש עם מי גשמים – מתמוססים הסלעים, ונוצרים חללים ומערות. תופעה זו גורמת לאי יציבות רבה, ולקריסות של חללים תת קרקעיים. מסיבה זו הרשויות מונעות כניסה חופשית למערות ולפירים באזור ים המלח, והכניסה נעשית בליווי ותיאום בלבד.

איך מטיילים במערות?

טיול במערות שונה במהותו מטיולים אחרים. הטיול במערה נעשה לעיתים קרובות באמצעות כניסה אנכית, כך שיש צורך בשירותי גלישה בכניסה ולעיתים גם ביציאה. ההליכה בתוך המערה עשויה להיות מפחידה או מלחיצה, במיוחד עבור אנשים הסובלים מקלסטרופוביה. חשוב לדעת שטיולים מודרכים נעשים תוך תיאום והכנה מלאה על מנת לוודא שלא קיימת סכנה לשלום המטיילים. התנועה במערה מחייבת תאורה, רצוי פנס ראש, וחשוב להקפיד על נעלי הליכה במטרה לשמור על הרגליים במקומות לא יציבים. עם זאת, כל מי שטייל בתוך מערה יודע להגיד שהמראות והתופעות שנחשפות שם לא ישוו לשום חוויה שתקבלו במקום אחר.

סיכום

מערת סדום היא מערה מרשימה ויפה, המצטרפת לרשימה המכובדת של מערות ים המלח. אז אם אתם מחפשים לשלב טיפוס הרים עם סנפלינג בים המלח – מערת סדום היא הפתרון המושלם עבורכם. “טיולי רדיוס” היא חברת טיולים בניהולם של יואל שטרלינג ורמי גרינשטיין, העוסקת בהדרכה וליווי של מסלולי הליכה אתגריים וחווייתיים, ובטיולי משפחות. בטיולי רדיוס תוכלו למצוא מגוון רחב של סיורים וטיולים בכל רחבי הארץ – מדן ועד אילת. אנחנו ב-טיולי רדיוס שמים את ביטחון ובטיחות המטיילים בעדיפות עליונה, ואנו נוקטים באמצעים רבים בכדי למנוע כל אפשרות של פציעה או תקלה. טיולי רדיוס מקימים ומלווים טיולים אתגריים רבים ומגוונים במקומות רבים ברחבי הארץ. בכל שאלה אתם מוזמנים לפנות אלינו, ואנו נשמח לעמוד לשירותכם.