איך מתכוננים לטיפוס הרים? הצעד הראשון הוא ציוד טיפוס טוב. בכתבה הבאה אנחנו הולכים להסביר לכם על ציוד טיפוס הרים – איך לבחור אותו, איך לשמור עליו לטווח הארוך, ועוד.
אז בין אם אתם מתכוונים לרכוש ציוד חדש או משומש, המידע שאתם צריכים נמצא כאן.

 

למה ציוד לטיפוס הרים הוא כל כך חשוב?

כשאנחנו יוצאים למשלחות טיפוס, הציוד הוא הדבר שאנחנו מתבססים עליו במידה הגבוהה ביותר. הפריטים שאנחנו לוקחים איתנו – החל מהנעליים ועד לפנס הראש – הם מה שיעשה את ההבדל בין חיים למוות.
הציוד ישמור על חום הגוף שלנו, יעזור לנו שלא למעוד או ליפול, ועוד. 

לכן, כשאנחנו לוקחים איתנו ציוד, יש משמעות גדולה למספר פרמטרים חשובים. רצוי לבחור ציוד באיכות טובה, של מותג מוכר, וכמובן שנמכר עם אחריות לשנה לפחות.
כשרוכשים ציוד טיפוס הרים חדש (וגם ביד שניה), יש לקחת בחשבון את איכות הייצור והעמידות של הפריטים.

 

ציוד בסיסי

אלה הם שלושת הדברים שבלעדיהם טיפוס הרים הוא בלתי אפשרי – תיק, נעליים ומקלות. הנה כמה טיפים חשובים לגבי כל אחד מהם.

תיק 

תיק גב טוב הוא הכרחי לחוויה מוצלחת בטיפוס. יש לבחור תיק בצורת שק, עם מערכת גב טובה, אשר מתאימה למידה שלכם. אל תתפתו לרכוש תיק גדול מדי.
מדדו את התיק ולכו איתו כחצי שעה כאשר הוא מלא לחלוטין, ואם אתם מרגישים שזה כבד מדי – סימן שאתם צריכים לרכוש תרמיל קטן יותר, או שזהו לא הדגם הנכון עבורכם.

נעליים

נעלי הרים טובות אמורות ללוות אתכם לאורך שנים, ולכן מומלץ שלא להתפשר בבחירה. לכו עם הנעליים בחנות כדי לוודא שהן נוחות לכם. ודאו שהן עמידות למים אבל גם נושמות,
וכן שהן יהיו נוחות גם עם גרביים דקות וגם עם גרביים עבות. 

מקלות הליכה

מקלות הליכה צריכים להיות חזקים ועמידים. אנחנו מעדיפים מקלות טלסקופיים, שאפשר לכוונן בדיוק לגובה הרצוי וגם להצמיד לצד של התיק כשלא משתמשים בהם.
מקלות הליכה לא צריכים להיות דבר יקר מאוד (בניגוד לתיק ונעליים).

 

ציוד נוסף

מלבד הפריטים החשובים שהזכרנו לעיל, יש עוד כמה דברים שאסור לשכוח כשיוצאים למסע הגדול. הנה רשימת ציוד חלקית, של דברים שאנשים נוטים לפספס ולחשוב עליהם רק ברגע האחרון…

  • פנס ראש
  • ביגוד – מכנסיים מתפרקים, חליפה תרמית (כולל גרביים), מיקרו פליז
  • מפה
  • מחברת ועט
  • טלפון לווייני
  • חבל

 

ציוד שינה

כשאנחנו מטפסים, אנחנו לא רוצים לקפוא מקור בלילה וגם לא לסחוב משקל כבד. לכן המפתח בבחירת ציוד טיפוס הרים ללינה הוא שהדברים יהיו קטנים וקלים, אך עם זאת איכותיים ומחממים.

אוהל

כשאנחנו בוחרים אוהל, יש לשים לב שהוא במבנה של אוהל מטיילים (עם כמה שפחות מקלות שמעלים את המשקל). האוהל לא צריך להיות גדול מדי – אוהל קטן ישמור את חום הגוף שלנו טוב יותר.

שק שינה

שק שינה קטן וקל לרוב יהיה עשוי מנוצות. שימו לב שאת שק השינה כדאי לאחסן בבית בשקית גדולה ולא בשק הכיווץ – כך הוא נשמר טוב יותר. שקית גדולה לרוב מגיעה עם שק השינה עצמו.
היא עשויה מרשת ונראית קצת כמו שק כביסה, אבל אל תתבלבלו – היא מיועדת לאחסון ארוך טווח. 

טיפ קטן מאיתנו – טיפול נכון בציוד טיפוס שלכם ישמור עליו במצב טוב לאורך שנים, ויחסוך לכם כסף בטווח הרחוק.

 

אז לסיכום – איך להתכונן לטיפוס הראשון?

אנחנו בטיולי רדיוס נשמח להזמין אתכם לאחד מהמשלחות או טיולי הטיפוס האתגריים שלנו. המדריכים שלנו הם המקצועיים ביותר, כאלה שהטיפוס נמצא בנשמה שלהם.
אנחנו נלווה אתכם מרגע בחירת הציוד ועד לכיבוש הפסגה.